Kærlighedssalmer i Byrum Kirke
Onsdag den 6. august 2025 kl. 12:00 kan du opleve en kort koncert i Byrum Kirke, der finder sted i forbindelse med Markedsdagen i Byrum. Jeannine Brödel, Marianne Gade og Matthias Grün vil fremføre nyere danske og tyske salmer med kærlighed som tema. Koncerten er arrangeret af Matthias Grün i samarbejde med Læsø Kirkers Koncertudvalg, og der er fri entré.
Nordjysk Vokalensemble præsenterer sommersange
Lørdag den 16. august 2025 kl. 15:00 vil Nordjysk Vokalensemble gæste Byrum Kirke. Ensemblet byder på en koncert med dejlige sommersange og flotte korsatser, herunder "Sicut Cervus" og Rheinbergers "Abendlied". De vil også præsentere nyere musik, herunder Stine Pilgaards "Fortabt er jeg stadig" i arrangement af dirigent Jens Mathiasen, samt værker af den unge norske komponist André Arnesen. Entréen er 50 kr. ved indgangen, og koncerten arrangeres af Læsø Kirkers Koncertudvalg.
Praktisk information
Kærlighedssalmer:
Dato: Onsdag den 6. august 2025
Tid: Kl. 12:00
Sted: Byrum Kirke, Byrum Hovedgade 46, 9940 Læsø
Entré: Fri entré
Arrangør: Matthias Grün i samarbejde med Læsø Kirkers Koncertudvalg
Nordjysk Vokalensemble:
Dato: Lørdag den 16. august 2025
Tid: Kl. 15:00
Sted: Byrum Kirke, Byrum Hovedgade 46, 9940 Læsø
Entré: 50 kr. ved indgangen
Arrangør: Læsø Kirkers Koncertudvalg
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her