I den kommende uge har Læsø to fascinerende arrangementer på programmet. Deltag i en videnskabelig aften om kaffens verden eller dyk ned i en historisk fortælling om en lokal kvindeskæbne.
Tirsdag aften byder på videnskabelig indsigt i kaffens verden, præsenteret af tre eksperter. Få et dybtgående kig ind i kaffeplantens biologi, dens dyrkning, bæredygtighed og sundhedsaspekter. Botaniker Anders Barfod går i dybden med kaffeplantens botanik og dens betydning for biodiversitet, mens naturressourceøkonom Aske Skovmand Bosselmann belyser kaffedyrkningens indflydelse på økosystemtjenester. Endelig udfordrer diabetes- og ernæringsforsker Kjeld Hermansen de mange myter relateret til kaffe og sundhed.
Tidspunkt: Tirsdag 3. november 2026, kl. 19:00
Sted: Læsø Bio, Byrum Hovedgade 82, 9940 Læsø
Entré: Fri entré
Torsdag aften byder på en gribende og historisk fortælling om en kvindeskæbne fra Læsø anno 1732. Anette Agerboe da Rosa vil udfolde historien om Anne Nielsdatter, en lokal kvinde, der stødte på rigets retssystem i sin tid. Denne beretning, baseret på gamle retsprotokoller, bringer en dramatisk og eftertænksom fortælling fra øens historie til live.
Tidspunkt: Torsdag 5. november 2026, kl. 19:30
Sted: Kirkensgaard, Kærmindevej 1, 9940 Læsø
Entré: Alle er velkomne
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.